UYUZ BÖCEKLERİ

Bazı zamanlarda vücudumuzda şiddetli kaşıntılar olur. Bu kaşıntılar zamanlar artar ve rahatsızlık verecek aşamaya gelir. Bu şiddetli kaşıntılarla birlikte zaman geçtikçe derimizde fark edeceğimiz çizikler ve yara oluşumu görülecektir. Ama tedavi görülmediği zamanda uyuz hastalığında kaşıntı devam edecektir.

Uyuz böcekleri tarafından şiddetli kaşıntılar daha çok parmak araları, koltuk altı, kasık bölgeleri, bileklerin kıvrım noktaları, boyun gibi bölgelerde sık rastlanan durumlardır. Bu bitmek bilmeyen kaşıntılar çoğunlukla uyuz rahatsızlığından kaynaklanır. Bu kaşıntıların sebebine gelirsek eğer deri altına yerleşmiş ve yumurtasını bırakmış olan bir akar paraziti kaşıntılara neden olur. Deri alt kısımlarına bırakılan uyuz yumurtası zamanla çatlayarak oluşan parazite de halk dilinde uyuz mikrobu ya da uyuz böceği denilir. Vücudumuzda deri alt kısımlarına yerleşen bu uyuz böceği derimizin içine uyuz yumurtası bırakarak buralarda hızla üremelerini gerçekleştirirler.

Uyuz hastalığI sebebiyle derimizde oluşan kaşıntılar tıbbi müdahaleler ile sorunun bünye üzerinde çözümü mümkün olsa da sonrasında ev ve iş yerlerinde uyuz ilaçlaması yapılması açısından daha etkili bir işlem olacaktır. Alanlarda temizlik yapılması etkili olsa da yeterli olmayacaktır. Uyuz böcekleri mikroskobik canlı olması sebebi ile alanınızın her yerine bulaş durumu çok yüksek olasıdır. Her yerin detaylı olarak yapılması mümkün değildir. Bu sorunun çözümü yalnızca uyuz ilaçlama yapılması gerekli ve bu ilaçlamayı da profesyonel uyuz ilaçlama firmalarının tarafından yapması gerekiyor.