UYUZ HASTALIĞI

Vücudumuzun belirli noktalarında bazen dışarıdan kaynaklı canlılara maruz kalınan şiddetli kaşıntılar meydana gelir. Bu durum zamanın ilerlemesi vücudumuzda şiddetli kaşıntılar ile birlikte kaşıntı çizikleri ve yara oluşumuna dahi neden doğurabilir. Daha çok kollar, kol altı, bileklerin kıvrım noktaları, parmak araları, kasık bölgeleri, sır ve karın gibi vücudun çeşitli bölgelerinde sıkça rastlanır. Bunun şiddetli kaşıntıların sebebi ise çoğunlukla uyuz hastalığı kaynaklanır. Bunu belirlemek için ise sağlık kuruluşlarından yardım almak şarttır.

Bu UYUZ HASTALIĞI nedeni ise insan ya da hayvanların derileri altlarına yerleşmiş olan bir akar parazitidir ve bu akar parazitine de halk dilinde uyuz mikrobu ya da uyuz böceği adı verilir. Vücudumuzun deri altlarına yerleşen bu uyuz böceği bulunduğu bölgeye uyuz yumurtalarını bırakarak buralarda hızla ürerler.

Uyuz hastalığında derimizle komplike olmuş rahatsızlık tıbbi müdahaleler ile kurtuluşu mümkündür. Sağlık kuruluşları tarafından verilen ilaçlar ya da merhemler bu rahatsızlığın geçmesini sağlar. Kaşıntılarda geçecektir. Fakat ilaçlarımızı kullanmaktan sonrasında uyuz ilaçlaması yapılması bir daha eviniz veya iş yerinizden sizlere uyuz mikrobunun geçmemesi için etkili bir uygulama olur. Sadece yaşadığınız alanda temizlik yapmak etkili olsa da yeterli kalmayacaktır. Yaşam alanının her yerini detaylı temizlik yapmak imkânsızdır. Bu sorunun kesin çözümü için mutlaka uyuz ilaçlamasının yapılması gerekiyor ve bu ilaçlamayı da profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yardım alınması gereklidir.