SİNEK İLAÇLAMA

Dünya da sineklerin birçok türünün olduğu biliniyor. Sinekler havaların ısınmasıyla beraber alanlarımızda görünmeye başlıyor. Çoğu zaman bu sinekler mide bulandırıcı ve can sıkıcı olabiliyor. Vızıltısı ve vücuda konduğu yerde kaşıntı yapması insanı rahatsız edebiliyor.

Evlerimiz, iş yerlerimiz, depolar gibi alanlardan uzak tutulması için de bazı birtakım önlemlere ihtiyaç duyuluyor. Bunlar genellikle; çöplerin düzenli olarak atılması, alanların temiz tutulması, çürümüş yiyeceklerin çöp poşetlerine konularak atılması gibi basit önlemler almak sineklerin azalmasına katkı sağlayabilir. Sinek ilaçlama için kullanılan spreyler veya benzer ilaçlar bireysel müdahaleler için kısa süreli etkili olsa da uzun vade de kesin olarak bitirmekte etkin olmuyor.

Sineğin binlerce türü olmasına rağmen bu haşereden kurtulmak için de ilaçlama yöntemlerinin onlarcası bulunuyor. Yaşam alanlarından bu mide bulandırıcı sineklerin tamamen uzaklaştırılması bireysel olarak çok zordur.

Özellikle yeşillikler üzerinde kurulu açık alanlarda, kar ve yağmursuları birikintileri, binaların bodrum katlarındaki sular ve arazilerdeki yaşam alanlarını daha çok tercih eden bu canlılar sağlık acısından büyük problemler yaşatıyor.

İnsanlar için sağlık problemlerini de tetikleyen bu kanatlılar mikropları bir alandan başka bir alana taşıyabiliyor. Alanında uzman personeller tarafından uygulanması gereken sinek ilaçlama yöntemlerinin işte bu durumda gerekli olduğu anlaşılıyor.

Sadece uzman olmak yetmiyor. Sinek ilacı seçimi, uygula dozları, seyrelme oranları, kullanılan ekipman ve makine seçimi, ilaçlama zamanında çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Uzman sinek ilaçlama servisi sineklerin bulunduğu alanı inceliyor, yumurta bırakılan alanları belirliyor ve sonrasında kesin sonuç verecek ilaçlama uygulanması aşamasına geçiyor.