Pire ilaçlama yaptırmadan önce pire haşeresi hakkında ve yine pirelerin vermiş oldukları zararlarla ilgili bilgi verelim.Pire ilaçlama uygulaması, yöntemi diğer böcek ilaçlama uygulamalarından, işlemlerinden oldukça farklıdır. Bunun nedeni pire haşeresinin fiziksel özelliklerinin diğer haşere, böceklerden farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Pire haşeresi gıda gereksinimini kan yoluyla yapmaktadır. Bu gıda gereksinimlerini de insanlardan ya da hayvanlardan sağlarlar. Pire haşeresi parazit olarak yaşamlarını sürdürürler. Yassı yapıdadırlar. Bu nedenle çok kolaylıkla hareket ederler. Pireler bu nedenle yaşam alanlarımıza kolaylıkla girerler. Pirelerin arka ayaları ön ayaklarından uzundur. Bu nedenle de sıçramalarına neden olur. Pire haşerelerinin en büyük özellikleri de bu sıçrama özellikleridir. Pire haşeresi dikey olarak 20 cm yatay olarak da 40 cm kadar zıplarlar. Pireler kendi içlerinde kedi piresi, köpek piresi, pamuk piresi ve kuş piresi olarak türler ayrılır.


PİRE İLE MÜCADELE

Pire ile mücadele oldukça zordur. Diğer haşere türleri ile mücadeleden daha da zordur. Bu nedenle de pire ilaçlama
uygulaması yapılırken en uygun techizat kullanılmalı ve pire için en etkili ilaçların kullanılması gereklidir. Pire haşeresi kan emerek beslendiği için kan yoluyla bulaşan hastalıkları kişiden kişiye bulaştırırlar. Bu açıdan pire ilaçlama da uygun ilaçların kullanılması gereklidir. Hamam böceği, kalorifer böceği, akrep gibi haşereler için kullanılan böcek ilaçlarının pire haşeresi üzerinde kesinlikle etkisi bulunmaz. Bu nedenle pire ilaçlama yaptırılırken pire ilaçlama şirketinin kullandığı ilaçların özel pire ilaçları olması gereklidir.
Pire ile mücadele de önemli olan bir diğer konu pire haşerelerinin çok çabuk çoğalmasıdır. Bu nedenle küçük bir alanda bulunan pireler giderek daha büyük alanları sararlar. Bu nedenle pire ilaçlama uygulamasında pire ilacının tüm alana yayılması gerekir. Pire ilaçlama da mutlaka sıvı ilaçlama yapılması gerekmektedir. Pire ilaçlamasında kokulu sıvı ilaçlama yapılan alanın belirli saat kapalı kalması gereklidir. Açık alanlar için farklı özelliklere sahip olan pire ilaçları kullanılmaktadır. Özel pire ilacı pire sorununu olduğu alana ULV cihazı yani ilaçlama motoru ile uygulanır. Pire ilaçlama şirketi olarak en etkili, pireye özgü ilaçları uygun teknolojik cihazlar ile uygulayarak sizleri açık ve kapalı mekanlarda bulunan pirelerden kurtarmaktayız.
Pire ilaçlama da bireysel mücadeleler, uygulamalar kesinlikle çözüm vermez. Pire haşeresi çok çabuk çoğaldığı için
sorunun artmasına, yayılmasına neden olur. Bu nedenle pire ilaçlama da mutlaka yasal olan pire ilaçlama şirketleri, pire ilaçlama firmaları, pire ilaçlama firmalarından destek alınması gereklidir. Yine bireysel pire uygulamaları sizlere kesin çözüm sağlamadığı gibi zehirlenmelere de neden olabilir.


PİRE ISIRMASI

Pireler kan emdikleri için insan yada hayvanları ısırırlar. Pireler kısa sürede aynı insanı yada hayvanı 2 ya da 3 kez ısırabilirler. Pire ısırması ile insan ya da hayvan vücudundan kan emer. Bir önceki canlıdan emdiği kan hastalıklı ise bu hastalık virüslerini yeni ısırdığı canlıya geçer. Pire ısırığı bu açıdan çok önemlidir. Pire ısırığı nın olduğu yerde kızarıklık, şişlik, kaşıntı olur. Pire ısırığının olduğu yerde aşırı kaşıntı oluşur. Bu durum hastalıkların vücuda yayılmalarını kolaylaştırır. Bu nedenle de pire ısırığı olan yerlere müdahale edilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.