KENE ISIRMASI

Kene kan yoluyla bulaşan hastalıkların taşıyıcısı durumunda olabilir. Kene ısırması, kene sokması durumunda zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve kenenin görüldüğü alanlar dikkatlice profesyonelce kene ilaçlaması yapılması gerekir.

Kene böceği sokmasıyla Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) hastalığı oluşur. Kene böceğinin neden olduğu bu hastalık yüzünden dünya üzerinde ve ülkemizde de yüzlerce kişi yaşamını kaybetmiştir. Bu sebeple kene eğer ki vücudunuza yapıştığında direkt olarak sağlık kuruluşlarına gitmeniz gerekmektedir.

Son zamanlarda havaların ısınmasıyla bahçe gibi dış alanlarda insanların korkulu rüyası olan kene ile mücadele mevsimi gelmiş sayılır. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte insanlar kendilerini açık alanlar olan çimenlik, ağaçlık, tatil bölgeleri gibi alanlara atacaklar ve iş yorgunluğunu atma mücadelesi vereceklerdir. Böylelikle kene ilaçlaması yapmanın önemi daha da çok artacaktır. Çoğu bölgede görülen kenelerle ilgili ülkemizde de sıklıkla kene ısırması sebepli ölüm haberlerinin çıktığını biliyoruz. Bu nedenle de sıradan-basit uygulamalarla değil mutlaka kene ilaçlama şirketleri desteği alarak profesyonel ilaçlama yaptırmanız gerekir.

Söz ettiğimiz gibi sonuçları ölüme varan problemlerle karşılaşmak istemeyiz.