KARINCA İLAÇLAMA

14 bin civarında türü olduğu bilinen karıncalar dünya üzerinde buzullar haricindeki her ortamda mevcut olan ve en küçüğünün 2 mm en büyüğünün ise 18 mm olduğu bilinen böceklerdir. Farklı renklerde bulunur ve koloniler halinde oldukça toplu halde yaşarlar.

Karıncalar beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri her yere yuva kurabilir o çevrelere yakın yerleri gezinebilirler. Lokanta, fırın, ev, yemekhane vb. gibi yerlerde görülen karıncalar genellikle işçi karıncalardır ve buralarda gıda ararlar. Karıncalar toprağın alt tabakalarına, süpürgelik, geniş duvar çatlakları, ağaç kovukları veya saksılara yuvalarını oluştururlar.

Karıncalar toplam olarak 15 ile 20 yıl arasında yaşam sürerler. Çoğunlukla kış aylarında mayışırlar ve yuvalarında uyuyarak geçirirler. Evlerde kış aylarında karınca görülmesinin sebebi ise yaşam alanlarının ortam sıcaklığının ideal olmasından dolayı serbestçe dolaşırlar. Bu böceklerden kurtulmanın için profesyonel firmalara karınca ilaçlama işlemi yaptırmaktır.

Böcek ilaçlamada haşerenin türüne ve alana göre farklı birçok yöntem bulunmaktadır. Ama hangi ilaçlama yönteminin uygulanması gerektiğine Öztürk İlaçlama Şirketi’nin ziraat ekibi karar verir. Karıncaların türü, mekânın yapısı, yoğunluğu, İlaç dozları gibi faktörler göz önünde bulundurularak karınca ilaçlama işlemi yapılmaktadır.

 

Karıncalar alanlara neden gelir?

Karınca kolonileri büyüktür ve bağ, bahçe veya ormanlık alanlarda kolonileri görmek mümkündür. Kendi ağırlıklarının 10 katı ağırlığı kaldırabilecekleri kadar oldukça güçlü haşerelerdir. Kendi gıdalarını yuvalarında kendileri yetiştirebilirler. Yetiştirebildikleri gıda ürünü ise mantardır.

Çoğalmalarındaki rolü kraliçe karınca yapar. Karıncalar yaşam alanları olan evlere, gıda yerlerine, iş yerlerine, apartmanlara ya da site pencere ile kapı aralarından girerek evleri sararlar. Yapılar oldukça yüksek olsa bile karıncalar zorlanmadan gıda kokusunu alarak buraları istila edebilirler. Onlardan kurtulmanın tek yolu sadece karınca ilaçlama yapılmasıdır. Karınca ilaçlama işlemi için Öztürk İlaçlama 7/24 hizmet vermekte ve yaşam alanlarını istila eden bu haşerelerden temizlemektedir.