GÜVE NEDİR?

Güve; yün, tahıl, halı, odun, buğday, mısır, kürk gibi eşya ve gıdalara bulaşan haşere ve kurtçuklara verilen isimdir.

Güve haşeresi denilince akla sadece bilinen güveler değil, onların larvaları evlere,depolara, kumaşlara (buğday, mısır, çavdar, makarna, arpa, yulaf vb.) büyük zararlara neden olan küçük kelebeklerde akla gelir.

Diğer güve çeşitlerinde ise gerçek güveler, evlerde yaşayan küçük parlak renkleri olan (ev güvesi) haşerelerdir. Bu güvelerin beyazımsı olan tırtıllarının ortak özellikleri yünler, kumaş, halı, kürkler vb. eşyaları kemirerek bunlara zarar verirler. Halı güvesi, kumaş güvesi bunların arasındaki en zararlıları olarak görülür.

Buğday güvesi ev, tarla ve depolardaki buğday ve mısırdan beslenmek kemirmek için bulaşır. Dişi olan yumurta bırakan kelebekler yumurtalarını buğday ve mısır bitkilerinin üstlerindeki başak kısımlarına bırakırlar. Devamında ise yumurtalardan çıkan güve yavruları, olgunlaşmayan tanelerin içine girerek buraları kemirmeye başlar. Buğday ve mısırlar hasat edildikten sonra, gelişmiş olan güve yavruları oluşan ikinci yavrular depolardaki tanelere yerleşirler. Bu sebeple paketlenen ya da paketlenmeyen buğday ve mısırları satın alarak haberimiz olmadan evlerimize alanlarımıza bulaştırırız. Buğday güvesi tarafından kemirilmiş buğdayla yapılan ekmekler, sağlık için çok tehlikeli durum sarf ederler.

 

GÜVE İÇİN NE KULLANILIR?

Güveleri evlerinizde, iş yerlerinizde, dolaplarınızda vb. gibi yerlerden yok etmek için kumaşları, derileri, kürkleri, yünleri bolca atlatarak, fırçalayarak güneşli açık havaya çıkartarak güveleri uzaklaştırabilirsiniz. Güve için ne kullanılır? Sandık, çekmece ve dolaplara güveye karşı naftalin, lavanta, karabiber konulursa eğer güveler bu kokulardan o alandan uzaklaşacaklardır. Güve kovucu olarak bilinen lavanta, naftalin evlerde doğal güve ilacı olarak kullanılabilir. Yalnızca kokuları bir süre sonra insanları rahatsız edecek boyutlara gelebilir.

Bunlarla birlikte en kesin yöntem ise uygulamaların genelde sıvı güve ilaçları ile yapılmasıdır. İlacın dozunda, uygun zamanlarda ve doğru şekilde uygulanması gerekir.