GIDA İŞLETMELERİNDE İLAÇLAMA ZORUNLULUĞU

Doğa dengesinin bozulması sonucunda tüm Dünya’da istenmeyen pek çok durum söz konusu olmaktadır. Son yaşanan korona vakası da tam anlamıyla doğanın dengesinin insanların üstün çabalarıyla bozulmasından kaynaklanmaktadır. İnsanların kendilerini korumak adına çok daha sıkı tedbir alması gerekmektedir. Kişisel alanların korunması bireysel sorumluluktadır. Ancak toplumun birlikte vakit geçirdikleri alanların korunması bireylerin sorumluluğuna bırakılmamakta kanuni olarak güvence altın alınmaktadır. Özellikle insanların en savunmasız oldukları ve müdahale şansı bulamadıkları gıda sektörü için Tarım Bakanlığı 30 Mart 2005 tarihinde 25771 sayı ile çıkarılmış olan “Gıda ve Gıda ile Teması Bulunan Madde ve Malzemelerin Piyasa Gözetimi, Kontrolü ve Denetimi ile İş Yeri Sorumluklarına Dair Yönetmelik”  ile gıda işletmelerinde ilaçlama zorunluluğu getirmiştir. Bu kapsamda gıda işletmeleri periyodik olarak gıda yeri ilaçlama hizmet almaktadır.

Gıda yerlerinin ilaçlanması için ruhsatlı ilaçlama firmaları ile çalışılmalıdır. Piyasada gerekli yetki belgeleri olmamasına rağmen gıda yerlerinin ilaçlanması işlemlerini üstenen sahtekar kişiler söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle gıda işletmelerinin hizmet almak için firma ararken ruhsat kontrolü yapması, ruhsatı olan bir firma anlaşarak gıda yerlerinde böcek ilaçlama şartnamesi imzalaması gerekmektedir. Ruhsatlı firmalar işletmenin büyüklüğü, sunulan hizmetin niteliği vb. tüm durumları gözden geçirerek en uygun ilaçlama takvimini hazırlamaktadır. Yapılan doğru uygulama ile gıda işletmeleri steril olarak işlemlerine devam etmektedir. Ayda en az 1 kez olmak üzere ilaçlama sağlanmaktadır. Alınan periyodik ilaçlama ile haşere sorunun ortaya çıkması engellenmektedir. Haşere sorunu ortaya çıkmadan müdahale etmek gerekmektedir. Haşere ortaya çıktıktan sonra alanlara mikroplara maruz kalmış olacaktır. Buda bir gıda işletmesi için ham madde kayıplarına neden olacaktır.

Gıda işletmelerinde ilaçlama zorunluluğu kapsamında firma tercihi arayışından olanların çalışabilecekleri firmalardan birisi olan Öztürk ilaçlama kaliteli ve garantili ilaçlama hizmeti sunmaktadır. Sundukları hizmet kesinlikle ilaçlama zorunluluğu kapsamında yapılmaktadır. Her iş olduğu gibi ilaçlama işlemi de uzman ellerde başarılı bir şekilde sonuçlanmaktadır. Haşereleri tanıyan uzman kişiler tarafından yapılan alan incelemesi sonrası en uygun ilaç dozu ve uygulama yöntemi belirlenmekte ve hiçbir nokta atlanmadan ilaçlama tamamlanmaktadır. İş yerlerinin mesai saatlerine uygun olarak esnek saat uygulaması söz konusudur.