Fareler de insanlar gibi yavru doğurarak çoğalır. Dişi bir kemirgen üreme zamanı geldiğinde yaklaşık 10 tane yavru fare doğurabilir. Yıl içerisinde ise fareler 5 ila 6 kez doğum yapabilirler.

Fiziksel özelliklerine göre fareler bazı türlere ayrılır. Bunlar; ev faresi, lağım faresi, çatı faresi, fındık faresidir. Fareler türlerine göre farklı yerlerde yaşamlarına farklı yerlerde devam edebilirler. Ancak bizlerin bildiği daha çok gördüğümüz işyerinde fare  ve evde fare türleridir. Bu fareler ise beslenmek için mutfak, depolar, dolaplar, ardiyeler, tahıl ve diğer gıda ürünlerinin olduğu yerlerde fazlaca görülürler.

Fare sorunu ülkemizde her mevsim görülen ve sağlık açısından ciddi problemlere sebep olan kemirgenlerdir. Evlerimizde işyerlerimizde gezinerek üzerlerinde barındırdıkları mikrop ve hastalıkları alanlarımıza bulaştırırlar. Bunların çoğu fare pislikleri, fare dışkısı vasıtasıyla evlerimizde bulaşabilir.

Fare zararı problemlerine neden olabilecekleri gibi lağım farelerinin insanlara saldırdığı aynı zamanda da insanların yumuşak dokularını kemirebildikleri de görülmüştür. Özellikle de ön dişlerinin sürekli büyümesi ile yaşadığımız alanlarda bazı eşyaları, kabloları, ahşapları hatta demiri bile kemirerek dişlerini törpülemektedirler. Bu törpülemeyle de malzemelerimize zarar verirler. Fare ilaçlama şirketi yardımı olmadan bu sorundan kurtulmak ise çok zordur. Tek mantıklı karar ise etkili fare ilaçları kullanan fare ilaçlama İstanbul servisinden yardım almak olacaktır.